Son Yazılar

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.

Kategoriler

Google’da Üst Sıralara Çıkmak: 5 Adımda Google’da Üst Sıralara Çıkın

Google’da üst sıralara çıkmak her web site sahibi ve her işletmeci için önemli olan bir husustur. Kullanıcılar; ihtiyaçları doğrultusunda, cevaplanmasını istedikleri sorulara veya isteğe yönelik yaptıkları araştırmalarda en doğru sonuca ulaşmak için öncelik olarak Google arama motorunu kullanarak en üst sıralarda yer alan siteleri tercih ederler. Bu sebepten ötürü web site sahiplerinin üst sıralara çıkması oldukça önemlidir.

5 Adımda Google’da üst sıralara çıkmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

Googleda-Ust-Siralara-Cikmak

Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Alt Yapısına Uygun Bir Web Sitesi

SEO; başlık kullanımı, anahtar kelime seçimi gibi birçok parametreyi bünyesinde barındıran, genel olarak içeriklerin arama motorları tarafından analizi sırasında kullanıcıya doğru aktarılmasını sağlayan bir yazılımdır. Google da siteleri analiz ederken SEO yöntemini kullanır. Bu sebeple web sitenin üst sıralarda yer alması için SEO alt yapısına uygun olması çok önemlidir. Bunu destekleyen faktörler;

  • Hız: diğer web sitelerinden daha hızlı olan web site, üst sıralara çıkma konusunda çok daha avantajlı olacaktır. Kullanıcıların sitede rahat bir şekilde zaman geçirmeleri ve uzun süre kalmaları bakımından hızlı site üretmek önemlidir.
  • Sade ve Amaca Yönelik: Karışık ve göz yoran bir web site kullanıcılar tarafından da Google tarafından da tercih edilmez. Web sitenin yalın bir şekilde tasarlanması ve amaca uygun bir şekilde sunulması hem Google hem kullanıcılar açısından daha yararlı olacaktır.
  • Mobil Uyum: Akıllı telefon kullanımı günümüzde oldukça revaçtadır. Kullanıcıların birçoğu web site ziyaretlerini akıllı telefonlar üzerinden yapmaktadır. Bu sebeple web sitenin mobil uyumlu olması önem arz etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur tema seçimi yaparken mobil uyumlu özelliğe sahip olanın tercih edilmesidir.

SEO alt yapısına uygun bir web sitesi oluşturmak için tercih edilebilecek en ideal yöntem ise; profesyonel SEO danışmanından hizmet alınmasıdır.(Bu konuda hizmet almak için iletişime geçiniz.) Bu alanda uzman kişiler tarafından hizmet almanız, web sitenizin üst sıralarda yer almasında yardımı büyük olacaktır. Bu sebeple SEO alt yapısına uygun bir web site üretebilmek için profesyonel SEO danışmanından hizmet alın.

Rakip Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Üst sıralara çıkmak için üzerinde çalışılması gereken en önemli faktörlerden biri de anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Web site içeriğinin arama motorlarına uyumlu hale gelmesi için anahtar kelime belirlenmesi önemli bir husustur.

Rakip anahtar kelimeleri belirlerken kullanılabilecek birtakım anahtar kelime araçları bulunmaktadır. Bu araçlar aranma potansiyeli yüksek olan, web siteye yoğun trafik sağlayan doğru kelimeleri belirlemeyi amaçlar. Anahtar kelime araçları ücretli ve ücretsiz olarak mevcuttur. Ücretsiz araçların en çok tercih edileni “Google Keyword Planner”dır. Web siteniz için ücretli ve ücretsiz SEO araçları makalemizi okumak için tıklayınız.

Trafik Çekmek İçin Google’a Reklam Verin

En iyi üst sıralarda yer alma yöntemlerinden biri de Google’a reklam vermektir.

  • Google Ads Reklamları: sitenizle alakalı bir arama yapıldığında, arama ağına verdiğiniz reklam sayesinde daha üst sıralarda yer alır bu sayede daha çok trafik çekersiniz. Google Ads Reklamları her bütçeye uygundur. Bütçe belirleme tamamen web site sahiplerinin kararıdır. İstenilen herhangi bir bütçe ile reklam verebilirler.
  • Google Reklamları: Direkt olarak web sitenizle ilgili arama yapan kullanıcılara ulaşır, ilgili olmayan kullanıcılara fazladan harcama yapmaz. Bu nedenle diğer platformlara göre daha düşük bütçe ile daha başarılı sonuç elde etmek mümkündür.

Google ads reklamları (SEM) hakkında bilgilenmek için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Aktif Kullanımı

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Reddit vb. gibi sosyal medya ağları üzerinden paylaşılan web site içerikleri, üst sıralarda yer alma konusunda avantaj sağlar. Marka değeri bakımından da önem arz etmesi, kullanıcıların direkt sitenize girmesinde yardımcı olacaktır.

Web Sitenize Düzenli Blog Girişi Yapın

Web sitenize düzenli blog girişinin yapılması üst sıralarda yer almanızda büyük rol oynayacaktır. Web sitenin güncel olması önemlidir ve bu güncelliği en iyi blog yazıları ile sağlayabilirsiniz.

Özellikle yeni açılan sitelere ilk 2 ay boyunca minimum 1 makale girişi sağlanmalı, makalelerden daha hızlı sonuç almak adına en az 700 kelime uzunluğunda yazılarak long tail anahtar kelimeler seçilerek yazılmalıdır. Anahtar kelime oranı için Yoast SEO ve Rank Math yönlendirmelerinin göz önünde bulundurulması daha yararlı olacaktır.

Google’da Nasıl Üst Sıralara Çıkabiliriz?

Google’da üst sıralara çıkabilmek için en iyi yol analizlerdir. Birçok analiz sitesi bulunmakta ve içeriğinizi analiz etmek için hizmet sunmaktadır. İçeriklerinizi hazırladıktan sonra web sitenize yüklemeden önce analizden geçirmeniz; güçlendirmeniz gereken yanları, eksik noktaları ve içeriğinizin potansiyeli hakkında size bilgi verecektir. Analiz sitelerinin amacı içeriğinizin en verimli hale gelmesinde yardımcı olarak, üst sıralarda yer almanızı sağlamaktır. Araştırmalar sonucunda analiz programı yardımıyla hazırlanan içerikler, analiz programı kullanılmadan hazırlanan içeriklere göre 3 kat daha başarı sağlamıştır. Google robotları ile aynı yapay zeka düşüncesine sahip olan analiz programları bu özelliği ile Google’ın içeriği eleştiri konusunda büyük avantaj sağlamaktadır.

Bu hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

    Yorum bırak

    Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur