Son Yazılar

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.

Kategoriler

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Semantik-SEO-Nedir-Nasil-Yapilir

Semantik SEO; arama motorlarının; sadece anahtar kelimeleri baz alarak değil, sorgulanan içerikteki anlama odaklanarak kullanılan kelimelerin daha önem kazanmasıdır. Site trafiğini iyileştirmeye odaklanan bir pazarlama tekniği olarak tanımlanabilir. Semantik arama konu bütünlüğünü ve anlamı hedefler. Kullanıcının gerçek amacını anlayarak ilk soruya cevap verdikten sonra ikinci, üçüncü, dördüncü soruyu da cevaplamaktadır.

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

Google başta olmak üzere bütün arama motorları kullanıcılarına en iyi hizmeti sunarak memnun etmeyi hedefler. Kullanıcının yaptığı aramada; arama amacını ve kelimelerin anlamlarını daha iyi nitelendirdiği için anahtar kelime optimizasyonundan ziyade konu optimizasyonuna daha önem verilmesi gerekir. Bunun için;

 • Kullanıcıların sorularına yanıt vermesi: Ziyaretçilerin içerik ile ilgili sorularını tahmin ederek konuyu işlerken bu sorulara cevap verecek nitelikte hazırlanmalıdır.
 • Doğru, doğal ve yalın bir dil seçilmelidir: Doğru ve doğal bir dilin kullanımı semantik SEO için oldukça önemlidir. Özellikle günümüzde sesli arama sıkça tercih edilen bir yöntem olduğu için doğal dil kullanımı da bu doğrultuda önem kazanmıştır.
 • Anahtar kelimelere dikkat edilmeli: Arama motorları içerikleri konu bütünlüğü çerçevesinde ele alıyor olsa da doğru anahtar kelime kullanımına önem vermektedir.
 • Doğru konuyu hedefleyerek ana hatların belirlenmesi; Arama motorları ziyaretçilerini yaptıkları arama doğrultusunda en derin ve en anlamlı sayfalara yönlendirir. Bu nedenle yazılan içeriğin bütünüyle ele alınarak hazırlanması gerekir. Konu ile ilgili arama sonuçlarında “kullanıcılar bunları da soruyor” kısmına önem vererek bu sorulara cevap veren nitelikte bir içerik oluşturulursa daha iyi bir sıralama elde ederek “Kullanıcılar da Soruyor” kutularında görünmesini sağlar.
 • Kullanıcıların sitede daha çok zaman geçirmesi: Kullanıcıların sitede geçirdikleri süre SEO bakımından fazlasıyla önemli. Bu nedenle konu bütünüyle ilişkin belli medya ve görsellerin kullanımı yararlı olacaktır.
 • İçeriklerin uzunluğu; İçeriklerin uzunluğu, ele alınan konuyu bütünüyle ele almak adına önemli bir faktördür. Özellikle bin ve binden fazla kelimenin bulunduğu içerikler semantik SEO için oldukça önemlidir.  Ziyaretçilerin tek bir sayfada aradıkları her sonuca ulaşması onları mutlu edeceği için arama motorları da bu içeriği tüm sorulara cevap olan yüksek kalitede bir sayfa olarak ele alacaktır.

Semantik SEO Tekniği

Semantik-SEO-Nedir-Nasil-Yapilir

Semantik SEO; hazırlanan içeriklerdeki kullanılan kelimelerin daha çok anlam kazanmasıdır. Kullanıcıların esas amacı doğrultusunda kelimelerin optimize edilmesi oldukça önemlidir. Semantik SEO tekniğinde esas husus konu ve anlam bütünlüğüdür. Bu teknik için avantajlı olabilecek birkaç yöntem şöyle sıralanabilir;

 • Kullanıcıların siteye ilk girişinde karşılaştıkları etkili ve hoş görünüm ile üzerlerinde iyi bir izlenim bırakması önemlidir.
 • Yazılan uzun içeriklerin kullanıcılar için sıkıcı hale gelmemesi için ara ara medya kullanımları yararlı olacaktır. Görsel seçimlerinin en iyi uygulamalardan seçilmesi önemlidir. Her kaydırma derinliğinde bir görselin olması ve ziyaretçi tarafından fark edilmesi avantajlı olacaktır. Bu yöntem kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesini de sağlayacaktır.
 • Sayfanın en üst kısmına oluşturulan içerikle ilgili uygun bir resim seçilerek koyulması avantaj sağlayacaktır.
 • Çok uzun paragraflardan kaçınılmalı, mümkün olduğunda 3-4 satır şeklinde oluşturulmalıdır.

Semantik Arama

Semantik arama; arama motorlarının ziyaretçilerin doğal dil kullanarak araştırdığı konu ile ilgili amacını ve niyetini belirleyerek en doğru sonuçları sunmasıdır. Semantik arama kullanıcının arattığı içerik ile ilgili anahtar kelimeleri ilgili sayfalarla eşleştirmek yerine kullanıcının sormak veya anlatmak istediğine yanıt olmaya çalışır. Semantik aramayı yönlendiren iki tane ana faktör vardır:

 1. Ziyaretçinin Arama Amacı: Ziyaretçinin arama motorunda gerçekleştirdiği sorgu arama amacını ifade eder. Bu amaç; bir bilgiye ulaşmak, bir araştırma yapmak, bir şey satın almak olabilir. Bu niyetler baz alınarak arama motorları daha ilgili sonuçlar sunabilir.
 2. Arama Terimlerinin Anlamı: Aranan içeriklerde kullanılan kelimelerin ve terimlerin gerçek anlamları göz önünde bulundurularak hazırlandığı içerikler SEO’ya uygun içeriklerdir. Bu şekilde hazırlanan içerikler ziyaretçinin tüm beklentisini ve ihtiyacını karşılar niteliktedir.

SEO Tekniği LSI – Semantik SEO Nedir?

Seomantik Seo olarak bilinen; LSI (Latent Semantic Indexing): gizli anlamsal indeksleme anlamına gelen bir çeşit SEO tekniğidir. Bu teknik; kullanıcıların arattıkları kelimelerin eş veya yakın anlamlısı kullanılsa dahi kullanıcıların karşısına istenilenin kolaylıkla sunulmasıdır. Doğru kullanımında site trafiğini oldukça iyileştiren ve sıralamada avantaj sağlayan çok etkili bir SEO tekniğidir.

Semantik Nedir?

Semantik; kelime anlamı sözlükteki karşılığı “anlam bilim” olarak bilinmektedir. Dili, kelimeleri anlam bakımından ele alır. Anlam bilim; göstergenin gösterilen tarafını ele alarak içeriğini betimsel ve tarihsel açılardan nitelendirir.

Semantik SEO: Daha İyi Bir Sıralama İçin Nasıl Kullanılır?

Semantik SEO kullanarak daha iyi bir sıralama elde etmek için; öncelikle konu bütünlüğünün sağlanması çok önemlidir. Bunun yanı sıra semantik SEO’dan faydalanarak iyi bir sıralama elde etmek için;

 • Birçok anahtar kelime, başlık ve ifade kullanımı
 • Hedef anahtar kelime seçimi
 • Hedef kelime öbeği ve buna bağlantılı cümleler
 • Hedef ifadeye ilişkin sorulabilecek sorular ve yanıtları gibi yöntemleri kullanılabilir.

Bu hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

  Yorum bırak

  Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur