Son Yazılar

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.

Kategoriler

SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO-analizi-Nedir-Nasil-Yapilir

Siteniz için SEO analizi yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle SEO analizi nasıl yapılır diye birçok araştırma söz konusu olabilir. Bu analiz ile beraber, mevcut durum gösterilirken aynı zamanda yanlış veya sonuç vermeyen çalışmalar da yeni stratejileri ortaya çıkarır. Dolayısıyla SEO analizi yapmak için bir takım adımlar söz konusudur. Bunlar:

 • Arama motorlarındaki görünürlüğün araştırılması
 • URL ve Meta açıklamalarının analiz edilmesi
 • Sayfa ana başlık ve alt başlıkların kontrol edilmesi
 • Alınan linklerin kontrol edilmesi
 • Bozuk linklerin kontrol edilmesi
 • Görsel URL ve alt etiketlerin kontrol edilmesi
 • İçerik ve metinlerin analizi
 • Site hızının test edilmesi

Arama motorundaki görünürlüğün araştırılması, sıralama ile beraber anahtar kelime grafiği ortaya çıkması ile bağlantılıdır. Ayrıca sitelere erişim için mobil cihazları daha çok kullanılmaktadır. Dolayısıyla web sitesinin mobil uyumluluk şeklinde tasarlanması gerekmektedir. Böylece sitenizde sayfaların tüm cihazlarda iyi bir performans göstermesi söz konusu olacaktır.

SEO-Sistem

SEO çalışması yapılırken yapılan bir diğer analiz türü ise içerik ile ilgili olan analizlerdir. Metnin içerisinin bilimsel bir şekilde çözümlenmesi amacı ile yapılan içerik analizi, bir diğer araştırma yöntemleri arasına girer.

Gelişmiş bir özellik olan içerik analizi yöntemi, hatalı kullanımı durumunda sitenin performansına zarar verebilir. Bu işlem sadece sitenin ifade edilmesi için kullanılırken, aynı zamanda içeriğinde yüksek oranda spam, yapay ya da düşük kaliteli olan yazı olduğuna inanmak da bu metinlerin değerlendirilmesini gerektirir. İçerik ile ilgili sorunlar, arama motorları tarafından sayfa sıralamasını düşürürken, Google optimizasyonunun yapılmasını engeller. SEO hizmetinin verilmesi ile sitenin taranırken içerik ile ilgili olarak yenileme, eksik ya da sorunlu olan başlık etiketlerinin ya da meta açıklamalarının da dahil olması ile beraber herhangi bir problem konusunda denetleme yapılır.

SEO Analizi Nedir?

Site-ici-Analiz

SEO Analizinin yapılması ile ilgili olarak SEO analizi nasıl yapılır sorusunun yanı sıra, SEO Analizi nedir sorusu da gündemdedir. Arama motoru uyumluluğu olan SEO analizi, yapılan çalışmaların kontrollerinin yapılması ile ilgili ve bu çalışmaların aynı şekilde nasıl sonuçlar verdiğini gösterir. Örneğin SEO analizi yapılırken site içi SEO kullanımı vardır. (Site içi SEO detaylı bilgi için tıklayınız)

Bunun için sitenizdeki sayfaların her birinin teker teker optimize edilmesi ve dolayısıyla arama motoruna uyumlu içerikler ile donatılması gerekir. Bunun avantajı ise hedef kitle, anahtar kelime ve web sitesinin analiz edilmesinin sağlanması olacaktır. Böylece organik trafik olabildiğince artış sağlar. Dolayısıyla arama motorları sıralamalarında üst sıralarda yer almak hedefler arasında yer alır. SEO analizinde bir diğer önemli nokta da site dışı SEO analizidir.

Site-Disi-SEO

Bunun için ise web sitesinin dış kaynaklardan almış olduğu her türlü tavsiye ve referans bağlantılarıyla tanımları kapsamaktadır. Bunun içerisinde yer alanlar arasında; link oluşturulması, sosyal medya tanıtımı, site tanıtımı vb. şeklindeki çalışmalar ve backlink çalışmalarıdır. Tüm bunlar site dışı arama motoru optimizasyonu kapsamında yer alır.

Analiz Neden Gereklidir?

SEO analizi için yapılan yatırım ve çalışmalar, yatırım getirisinin görülmesi ve hesaplanması için oldukça önemlidir. SEO analizi neden gereklidir diye bakıldığı zaman, yapılan bu analizler sayesinde sitenin mevcut durumu görülebilir. Ayrıca yeni stratejiler de üretilerek çalışmaların daha iyi bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Ayrıca SEO analizi yapılırken teknik iyileştirmeler kapsamında belirli stratejiler ele alınarak önerilen birçok kategori söz konusudur.

Teknik analiz, genel olarak bir site için SEO çalışması yapılmadan önce gerçekleştirilen bir yöntemdir. Dolayısıyla bu analiz yöntemi ile ilerlenmek istenen yol gösterilir. Lakin tavsiye edilen birçok araç söz konusudur.

SEO-Analiz-İcerik

İşin uzmanları, bunu en iyi şekilde yapar ve düzenler. SEO performans analizi için barındırma hizmetleri kullanılıyorsa, bunların arama performanslarını gösteren kontrol panelleri ya da eklentiler sağlanabilir. Performans analizi içerisinde yer alanlar:

 • Gösterim sayısı
 • Sitenin tıklanma sayısı
 • Sitenin ortalama konumu

Sitenin bu işlevleri sayesinde arama motorunda olan performans kolaylıkla keşfedilebilir. Ayrıca mobil analiz için izlenmesi gereken bir takım adımlar söz konusudur. En temel unsurlardan biri tasarımdır. Tıpkı bilgisayar üzerinden siteye giriş önemli olduğu gibi, mobil cihazdan da önemlidir. Klasik SEO’dan beslenen mobil analiz; aynı şekilde anahtar kelime analizi, backlink vb. unsurları, sitenin mobile entegre edilmesi ile oluşturur.

Başlıca Kullanılan SEO Araçları Nelerdir?

SEO araçları site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı konuda hizmet vermektedir.

Site-İci-Disi-SEO

Bunlar;

 1. Ahrefs
 2. Semrush
 3. Keywordtool.io

Google’n sağladı ücretsiz araçlar;

 1. Google Trends
 2. Google Keyword Planner
 3. Google Search Console

Bu hizmetimizden yararlanmak veya sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yorum bırak

  Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur