Son Yazılar

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.

Kategoriler

SEO İpuçları Nedir? Lokal SEO’nun Önemi Nedir?

SEO-ipucları

Bu yazımızda, SEO? Neden gereklidir? Ve SEO’da nelere dikkat etmemiz gereklidir? Gibi birçok soruyu cevaplayarak; doğru SEO yönetiminin nasıl olacağı hakkında basit SEO ipuçları üzerinde çalışmalar yaptık.

İnternetin, günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmesi ile onun ayrılmaz bir parçası olan SEO da bugünlerde popülerliğini fazlasıyla koruyan bir kavramdır. Geçmiş zamanlardaki esnafların ve büyük işletmelerin tatlı rekabeti biçim değiştirdi; en fazla tercih edilen, en kalabalık olan mağaza iyi ve kaliteli olarak adlandırılırken, şimdilerde Google’da ilk sıralamaya giren işletmeler kaliteli ve doğru adres olarak adlandırılır oldu. Web siteleri arasında meydana gelen bu tatlı rekabette, rakiplerini geçerek Google’da ön sıralarda yer alan web siteleri zafer kazanarak, gelen ziyaretçilerini memnuniyetle sitelerinde ağırlamanın keyfini yaşarlar. Bu keyfi, tabii ki de doğru ve profesyonelce yapılmış SEO uzmanlarına borçludurlar.

SEO Nedir?

İsmini, ‘Search Engine Optimization’ kelimesinin baş harflerinden alan SEO’nun Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. Kısaca, web sitenizin ya da web sayfanızın arama motoru sayfasındaki görünürlüğünü iyileştirme çalışmasıdır. SEO web sitenizin ziyaretçilerini arttırır ve internet kullanıcıları tarafından web sitenizin bilinirliğini arttırmakta yardımcı olur. Böylece, en iyi ve en etkili şekilde optimizasyonu gerçekleştirilen web siteniz, arama motorlarına son derece uyumlu hale gelir ve Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Böylece, internet kullanıcıları tarafından konuyla alakalı yapılan aramalarda web sitenizle karşılaşacak ve böylece web site trafiğiniz hızlanarak, web sitenizin bilinirliği artacaktır. SEO kavramı oldukça karmaşık görünmektedir fakat; kaliteli ve özgün içerikler, doğru planlanmış anahtar kelimeler ve profesyonelce yapılan analizler sayesinde web sitenizi arama motorunda ilk sıralarda görmenin sanıldığı kadar zor bir süreç olmadığını fark edeceksiniz. Bunun yanında, SEO da süreklilik en önemli etmendir. Bilindiği üzere, internet çabuk tüketilen ve oldukça hızlı akışa sahip olan bir araçtır. Bu nedenle, ‘Arama motorunda ilk sıradayım, SEO çalışmalarımı durdurabilirim ya da yavaşlatabilirim’ diye düşündüğünüz taktirde tüm uğraşlarınız boşa gidebilir ve rakipleriniz tarafından alaşağı edilebilirsiniz.

İnternetin tarihsel sürecinde önemli bir etkisi bulunan

‘İnternetin bir yılı insan hayatında bir köpek yılına eşit diyorlar; yani hayatınızdan yedi yıl götürüyor. Bir başka deyişle, çok hızlı ve giderek daha da hızlanıyor.’

Vinton Cherf

cümlesi bahsettiğimiz durumun özeti niteliğindedir.

SEO hakkında daha detaylı bilgi için SEO nedir ve nasıl yapılır isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Peki, ziyaretçi sayınızı ve satışlarınızı arttıracak, rakiplerinizden farklılaşmanızı sağlayacak SEO çalışması nasıl yapılmalıdır, SEO stratejik planlamasını yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru ve profesyonelce yapılacak planlamaya dair birkaç SEO ipuçlarını sizin için derledik.

Küçük İşletmeler için SEO ipuçları

Web Sitenizi Daima Güncel Tutun

En doğal, organik ve eskimeyecek bir teknik olan güncelleme dikkat etmeniz gereken en önemli unsurdur. Web sitenizi sürekli olarak güncellemelisiniz. Var olduğunuz sektördeki trendleri takip ederek, güncel ve yeni bilgilere web sitenizde yer vermeye oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü Google ve diğer arama motorları güncel olan web sitelere oldukça önem verir. Sitenizin güncel tutulması, web sitenize verdiğiniz önemin yansımasıdır. Bunun yanında, güncel bilgileri web sitenizde paylaşırken, ziyaretçileri web sitenizde olabildiğince fazla tutmalısınız, ki bunun yolu ise basit ve samimi bir dil kullanmaktır. Bunun yanında, dil bilgisi kurallarına oldukça önem vermeli ve içeriğinize uygun görseller kullanmayı tercih etmelisiniz. Kullanacağınız görsellerin özgün ve konuyla doğrudan ilişkili olması ziyaretçinizin sitede kalma süresini arttıracaktır. Web sitenizde yer vereceğiniz SEO uyumlu makale yazmak için daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, SEO Uyumlu Makale Nedir ve SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılmalıdır? Yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Web Sitenizi Hızlandırın

Sitenizin hızlı olması bir diğer önemli etkendir. Çünkü yavaş açılan bir web sitesi hem kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler hem de arama motorundaki sıralamanızı geriye çekebilir. SEO’da ideal web site hızı ise 3 saniyedir. Eğer web sitenizin hızı 3 saniyeden fazla ise web sitenizde çeşitli optimizasyonlar gerçekleştirmelisiniz. Bununla ilgili detaylı yazımızı burdan okuyabilirsiniz.

Gzip Sıkılaştırması Kullanabilirsiniz

Web sitenizin boyutunu düşürecek Gzip sıkılaştırması ile web sitenizi hızlandırabilirsiniz. Bilindiği üzere WordPress gibi hazır yazılımlarda Gzip eklentisi vardır. Bu hazır yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

Pwa kullanıp, web sitenizi mobil uygulama gibi kullanarak; web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Fotoğrafların boyutunu küçülterek web site hızınızı arttırabilirsiniz.

SEO-ipucları-infografik
Doğru Anahtar Kelimeler Tercih Edin

SEO ipuçları üzerinde duracağımız önemli konularından bir tanesi de anahtar kelime analizinin etkin ve hedefli olarak yapılması. Doğru ve profesyonel yapılan web site hızının önemi kadar, anahtar kelimeler de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Web sitenizin rol oynadığı sektörle alakalı belirlemiş olduğunuz temel anahtar kelimeniz mutlaka sayfanızın URL’sinde yer almalıdır. Buna ek olarak, alt URL’ler ile bu anahtar kelimeleri çeşitlendirmek yerine az sayıda ve kaliteli birkaç alt sayfa kullanmanız web sitenizin hızlanmasına yardımcı olacak ve ziyaretçileriniz için daha anlaşılır bir web sitesi sunmanızı sağlayacaktır. Anahtar kelimeler araştırma araçla detaylı bilgiye burdan ulaşabilirsiniz.

Orijinal İçerikler Üretin

Doğru planlanmış bir SEO çalışması için en önemli konu etkili ve benzersiz içerik planlamasıdır.  Daha önce değinilmemiş, orijinal ve kaliteli içerikler üretmek herkesin zorlandığı bir konudur. Eğer SEO uyumlu orijinal içerikler üretmekte zorlanıyorsanız; sizlere SEO ipuçlarından bir tanesini vermek isteriz. Google anahtar kelime aracı kullanın. Bu araç sayesinde, internet kullanıcılarının hangi kelimeleri arattığını kolay bir şekilde görebilir ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun orijinal içerikler üretebilirsiniz. Bunun yanında, benzer anahtar kelimelerden faydalanarak yeni içerikler üretebilir ve içerikleriniz arasında bir bağlantı kurabilirsiniz. Çünkü, web sitenizi ön plana çıkarmak için içeriğinizi sadece orijinal olması yetmemektedir. İçeriği ilk olarak sizin ele almış olmanız ve ele almış olduğunuz içeriğin sosyal medyanızda da beğeni alması gerekmektedir. Web sitesi sahiplerinin temel olarak düştüğü hata ise budur.

‘İçerik, dijital pazarlamanın atom parçacığıdır.’

Rebecca Lieb

Google Benim İşletmem

SEO ipuçları üzerinde duracağımız son konusu ise en önemli kalemlerinden ve toollardan biri Google Benim İşletmem. Google benim işletmem ile Google’da müşteri etkileşimini artırabilirsiniz. Google Benim İşletmem veya Google My Business Harita kaydı olarak geçen google uygulaması firmalar için web sitesi kadar önemlidir. Web siteniz olmasa bile google benim işletmem harita kaydıyla google arama sonuçlarında görüntülenebilirsiniz. Google benim işletmem sayfasından ücretsiz web sitesi açabilirsiniz. Bireysel ve kurumsal olmayan küçük işletmeler için kullanabilecek bir alt yapıda hazırlanmıştır. Optimizasyonu yaptıldığında sektördeki anahtar kelimelerinizde ilk sayfada ilk sıralarda çıkabilirsiniz.

SEO hizmetleriden yaralanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

    Yorum bırak

    Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur