Son Yazılar

Son Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.

Kategoriler

Web Siteniz İçin Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

SEO-Araclari

SEO; web sitelerin üst sıralar çıkmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu amaç doğrultusunda ücretli ve ücretsiz birçok SEO araçları üretilmiştir. Web siteniz için kullanabileceğiniz başlıca SEO araçları şunlardır:

Ucretli-ve-Ucretsiz-Araclar

Planlama ve Anahtar Kelime Araştırma Araçları:

 1. Google Keyword Planner: Google’ın sunduğu anahtar kelime çalışmalarını gerçekleştirmek için kullanılan ücretsiz SEO aracıdır.
 2. Keywordtool.io: Anahtar kelime aracıdır ve ‘long tail’ diye bilinen uzun kuyruklu anahtar kelime üretilirken kullanılabilecek bir araçtır.
 3. Google Trends: Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir diğer ücretsiz SEO aracı Google Trends ile anlık olarak dünyadaki veya ülkedeki aranan popüler kelimelere ulaşılabilir.
 4. Ubbersuggest: Anahtar kelime araştırırken kullanabileceğiniz ve günlük 3 kelimeye kadar ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir SEO aracıdır.
 5. Ahrefs Keyword Generator: SEO anahtar kelime bulma aracıdır. Belirlenen kelime ile 100 farklı fikir alabilir, 50 adet anahtar kelimeye dair soru kalıbı önerisi alabilirsiniz.

Teknik SEO ve Site İçi SEO Araçları:

 1. Yandex Metrica: Web site çalışmalarında ihtiyaç duyulan; sayfa açılış hızı, dönüşümler, site ziyaretçileri gibi birçok veriyi kullanıcısıyla paylaşan ve sitenizin SEO süreçlerine yardımcı olabilecek bir araçtır.
 2. SEOquake: Çeşitli fonksiyonları ile bilinen bu araç; rakiplerin sıralamaları, anahtar kelimelerde hangi sırada yer aldığı, sitenin arama motoru sonuç sayfasındaki verileri elde etme gibi çeşitli verileri sunar.
 3. Google Search Console: Web sitenizin analizini yaparken Google gözünden de nasıl gözüktüğü ile ilgili bilgi sunmaya yarayan ücretsiz bir SEO aracıdır.
 4. Bing Web Master Tools: Google Search Consol’un Bing arama motoru versiyondur. Bing arama motoru için geçerli SEO aracıdır.
 5. Yandex Web Master Tools: Google Search Consol’un Yandex arama motoru versiyondur. Yandex arama motoru için geçerli SEO aracıdır.
 6. Yoast SEO: WordPress panellerine kurulan bir eklenti ile aktif olmaktır. İçerikleri optimize ederken, sayfa içi optimizasyonlar yaparken ve site haritası oluştururken avantaj sağlar.
 7. Screaming Frog: Teknik SEO için kullanılan ve detaylı olarak web sitenizin denetlenmesine yardımcı olur.

Analiz ve Ölçüm Araçları:

 1. Google Data Studio: Google tarafından üretilen gelişmiş ve detaylı raporlamaların yapılabileceği ücretsiz bir araçtır.
 2. Google Analytics: Özellikle site trafiği analizi için kullanılan bir araçtır. Ziyaretçi sayıları, arama motoru görünürlük bilgileri gibi verileri sunar.

Google’a ait sıkça tercih edilen başlıca SEO araçları: Google Keyword Planner ve Google Trends’tir.

Ücretli SEO Araçları Nelerdir?

SEO-Araclari-1

Büyüme sürecine gelmiş olan web sitelerin ileri SEO çalışmaları ile desteklenmesi gerekir. Bu sebeple ücretli SEO araçlarının tercih edilmesi gerekir. En çok tercih edilen ücretli SEO araçları şunlardır:

 1. SemRush: Seo çalışmaları yapan kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir SEO aracıdır. Backlink analizinizi, site içi, blog yazım analizinizi, performansınızı, hatalı sayfalarınızı analiz etmede kullanabilirsiniz.
 2. Ahrefs: Site yönetiminden anahtar kelime yönetimine, barındırdığı birçok özellik ile profesyonel seviye SEO aracıdır.
 3. Moz Analytics: Anahtar kelimelerin sıralanması, web sitenizin organik trafiği, site performansı, sosyal medya hesaplarınızın etkileşimi ve erişimi gibi verileri sunan SEO aracıdır.
 4. SpyFu: Web sitelerini denetlemek isteyenler için en ideal SEO aracıdır. Diğer SEO araçlarından ayrıldığı en temel özellik ise; hem SEO hem PPC’ye dair kampanya yürüten analistler için çok iyi bir araç olmasıdır.
 5. Deepcrawl: En önemli özelliği site crawl etmektir. Crawl platformu olarak da bilinen çok iyi bir araçtır. Bu aracı kullanarak Google Search Console ve Google Analytics entegre edilebilir.
 6. Screaming Frog: Bozuk linkleri bulmak, taklit içerik bulmak, XML site haritaları oluşturmak, JavaScript Zengini web siteleri crawl etmek gibi birçok özelliği vardır. Pc, Lunix ve Mac’te çalışır. Disney, Apple Amazon, Google gibi büyük şirketlerden güçlü referansları vardır.
 7. Majestic: Dünyanın en büyük ticari link endeks veri tabanına sahip olma ünvanı ile bilinen çok iyi bir SEO aracıdır. Genel olarak hem site sahiplerinin hem de rakiplerin link profillerini analiz etmesi için kullanılır. Sağlam raporlama ve geniş crawl kabiliyetine sahiptir.
 8. KWFinder: İyi bir anahtar kelime aracıdır ve kullanımı kolaydır. Düşük ücretlendirme, özellikli anlık anahtar kelime araştırma, mükemmel anahtar kelime listesi ve iyi işlevsellik gibi özellikleri mevcuttur.

Google SEO Araçları

 • Google Trends: Google Trends sadece son 24 saatte en çok aranan verileri sunmaktadır. Anahtar kelime araması yaparak, bu kelimelerin hangi zaman aralığında yüksek arama hacmine sahip olduğunu belirmede yardımcı bir araçtır. Bununla birlikte anahtar kelimelerin popüler alt aramaları hakkında da bilgi vermektedir. Google Trends kullanımı ile web site görünürlüğünü hızlıca yukarılara çekmek mümkündür.
 • Google Search Console: Google Search Console ile geniş ölçekli incelemeler ve raporlamalar yapılmaktadır. Robot.txt, Sitemap.xml, Backlinkler, Mobil Uyumluluk gibi konularda Google Search Console kullanımının avantajı yüksektir.
 • Google Analytics: Web sitesinde SEO çalışmalarına başlamak isteyen kişiler tarafından kullanılması önerilen bir araçtır. Google Analytics üzerinden; kullanıcıların incelediği sayfalar, hangi saatler arasında sitede gezinildiği, web sitedeki hareketlilik ve kullanıcıların demografik bilgileri gibi birçok konuya bilgiye erişilebilir. Bu veriler üzerinden bir sonraki çalışma konuları hakkında karar verilmesi daha kolay olacaktır. İlgi çeken içerikler, ziyaretçi bilgileri gibi verilerin bilinmesi ile web site trafiğinin artımına avantaj sağlayacaktır.
 • Google Keyword Planner: Google Keyword Planner anahtar kelime düzenleyicisi olarak kullanılmaktadır. Anahtar kelime grupları ve bu anahtar kelime gruplarının performans bilgisine ulaşarak web site içeriklerinizi daha zengin hale getirebilirsiniz. Google Keyword Planner ile günümüzde popüler olan veya popülerliğini yitirmiş anahtar kelimelere ulaşmak mümkün ve içerik yazımları için ideal bir araçtır.
 • Google PageSpeed Insight: Google Developer tarafından web site sahiplerinin eksik oldukları konuları belirmede yardımcı olmaktadır. SEO, sayfa hızı gibi birçok alanda bilgi veren Google PageSpeed Insight aracı; web site performansını hem masaüstü, hem mobil cihazlardaki veriler üzerinden tespit ederek, web site içeriğini analiz eder, performans sorunlarını ayıklar, sitenin hız kazanmasına yardımcı olur ve sitenin gelişmesinde önemli rol oynar.

SEO Makale Aracı

Web sitelerine yüklenen makalelerin daha kaliteli olması ve Google sıralamalarında daha üst seviyelere ulaşması için SEO uyumlu makale yazılmalıdır. SEO uyumlu makale üretilirken bilgilerin anlaşılabilir ve sistematik bir şekilde sunulması gerekir. Bunun yanı sıra reklamın içeriğe uygun yerleştirilmesi de önemlidir. SEO uyumlu makale yazmak için kullanılan başlıca araçlar;

 • Google Analiz Araçları: Google Consumer Barometer, Google Analytics
 • Google Kelime Analizi Araçları: Google Trends, Google Keyword Planner
 • Ücretli Analiz Araçları: Ahrefs, MozCast Features
 • Ücretsiz Analiz Araçları: Plagiarism Checker, Wordcounter, The Topic Explorer, Pixabay’dır.

Bu hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

  Yorum bırak

  Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur