Son Yazılar

Son Yorumlar

Görüntülenecek bir yorum yok.

Kategoriler

Yerel SEO Rehberi Nedir?

Yerel-SEO-Rehberi-Nedir-Nasil-Yapilir

Yerel SEO (Local SEO) rehberi; arama motorları yoluyla bölgesel bir kitleyi web sitenize çekmek için optimize eden çalışmalar bütünüdür.

Yerel SEO rehberi; local SEO adıyla da bilinen; bir işletmenin arama sonuçları sayfasındaki görünürlüğünü ve masaüstü, mobil aramalardaki trafiğini arttırmasını sağlayan ve düzenleyen sistemdir.

Yerel SEO Çalışması

Yerel SEO çalışması; bölgesel aramalardan daha fazla kullanıcıya ulaşmak adına web sitenizin optimize edilme sürecini tanımlar. Bu aramalar Google dahil tüm arama motorları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Google SEO hizmetleri işletmenize ait bütün temel bilgileri; isim, adres, telefon, web site, çalışma saatleri, sosyal medya hesapları, hizmetler, yerel dizinler ve Google’daki işletme sayfanız olarak optimize eden bir çalışma bütünüdür.  

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmasına başlanması bölgesel hedeflerin belirlenmesi ile olmalıdır. Devamında belirlenen kitle analizi ve uygun bir iş planı ile sürdürülmelidir. Bunun için;

Yerel-SEO-Rehberi-Lokal-SEO-Nedir
 1. Konum İçerikli Başlık Etiketleri:
 2. Kullanıcıya Hitap Eden URL
 3. Dahili Bağlantı Optimizasyonu
 4. NAP (Name, Address, Phone) (İşletme Adı, İşletme Adresi, İşletme Telefonlarının) Düzenlemelerinin Yapılması
 5. Yerel Odaklı Anahtar Kelimelerin Oluşturulması
 6. Ziyaretçinin Amacına ve Niyetine Uygun İçerik Oluşturma
 7. Yerel Kaynaklardan Faydalanma
 8. Mobil Optimizasyon Çalışması
 9. Sesli Arama Optimizasyonu
 10. Görsel Optimizasyon Çalışması
 11. Sosyal Medya Profillerinin Yönetilmesi
 12. Google My Business Kaydı Oluşturulması
 13. Doğru Backlink Kanalları Oluşturma
 14. Google, Yandex, Apple Harita Kaydı
 15. Yorum Etkileşimi Çalışmaları adımları uygulanarak yerel SEO çalışmaları yapılır.

Yerel SEO Ne İşe Yarar?

Küçük veya büyük bir işletme sahibiyseniz yerel SEO stratejisine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Günümüzde birçok tüketici herhangi bir ürünü satın almaya karar vermeden önce onunla ilgili internette araştırma yapmaktadır. Arama motorları sonuçlarında en üst seviyede yer alan internet sitelerine daha çok güven duyulur. İşletmelerin özellikle lokasyonları ile ilgili artı bilgi sunarak organik aramalarda üst sıralara taşınması mümkündür. Yerel SEO; işletmenizin dijital vitrindeki görünürlüğünü ve marka bilinirliğini geliştirerek üst seviyeye taşımayı hedefler. Bölgenizde bulunan potansiyel müşteriler ile hızlı bir iletişim kurmada avantaj sağlar. Bu doğrultuda yerel SEO ile satış potansiyeliniz yükselir ve işletmenizin marka değeri yükselir.

Yerel SEO Bağlantı Kurma

Yerel SEO; özellikleri ile pek çok avantaj yakalamak mümkün. Yerel SEO bağlantı kurma için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hizmet sitesinde blog bölümüne yer verilmesi
 • Yerel siteler ile iletişim halinde olunması
 • Google işletme profilinin kullanılması
 • Sosyal medya hesaplarının aktif kullanımı
 • Referansların yorum yapmasını sağlama
 • İndirimler yapılarak forumlarda paylaşılması
 • Google ADS reklamları yayınlama
 • İş ilanı sitelerinde ilan yayınlanması
 • Sponsor olarak bilinirlik potansiyelinin arttırılması

Yerel-SEO-Local-SEO

Hizmet Sitenizde Blog Bölümünün Olduğundan Emin Olun

Hizmet sitelerinde ürünün ön plana çıkmasını sağlayan önemli bir faktör blog bölümünün eklenmesidir.eklenmesidir. Siteniz için blog kısmında yayınladığınız makalelerde kullandığınız anahtar kelimeler arama sıralamasında üst seviyeye taşınmasına yardımcı olacaktır. Blog içeriğinden hizmetin anlatımından, hizmeti satın almaya yönlendirilmiş bir sitesi müşteri kazanmada daha avantajlı olacaktır.

Yerel Siteler İle İletişime Geçin

Yerel paylaşımda bulunan siteler ile iletişim kurmanız yararlı olacaktır. Müşteri kazanmanız açısından bazı öneri blogları iyi imkan sunmaktadır. Hizmet verdiğiniz alanda, çevrenizdeki aktif haber veya blog siteleri ile iletişim kurarak bağlantılar kurmanız avantaj sağlayacaktır.

Bir web site ile iletişim kurabilmek için izleyeceğiniz adımlar şu şekilde olmalıdır;

 • Bağlantı kuracağınız web sitesinin ana sayfasını ziyaret edin,
 • Sitede en üst veya en alt kısımda yer alan “İletişim, reklam, künye, hakkımızda” bölümlerinden iletişim formu bulmaya çalışın. Forma ulaştığınızda “Reklam vermek istiyorum” başlığı içeren formu gönderin.
 • Eğer herhangi bir iletişim formuyla karşılaşmadıysanız telefon, mail ile iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Aktif Kullanın

Sosyal medya hesaplarının aktif kullanımı Google SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Bu platform üzerinden yapılan etkileşimler ile hedef kitleye daha iyi ulaşılabilir ve kurulan iletişimler ile görünürlüğü daha üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Google İşletme Profilini Aktif Kullanın

Google benim işletmem profili hem fiziksel mağazanız hem de yerel SEO için en önemli platformlardandır. https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresinden Google Benim İşletmem profiline sahip olabilir, bir işletme oluşturabilir, Google benim işletmem harita optimizasyonunuzu sağlayabilirsiniz.

Google My Business (Google Benim İşletmem) hesabı nasıl açılır adım adım açmak için lütfen bu yazımızı okuyunuz.

Yerelde Sponsor Olarak Markanızı Öne Çıkarın

Yerelde sponsor olmak markanızın öne çıkması için en etkili ve kolay yöntemlerdendir. Yerel olarak birçok sunum, etkinlik, gösteri yapılır ve her biri için sponsor aranmaktadır. Markanızın adını kullanarak sponsor olduğunuz bu faaliyetler ile kaliteli bağlantılar kurarak potansiyel müşteri sayısını arttırma, marka bilinirliği gibi avantajlara sahip olursunuz

Bu hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

  Yorum bırak

  Email adresiniz görünmeyecek.* işaretli alanlar zorunludur